Карпатські лісові школи – пілотне співробітництво для збереження природи та екологічної освіти

Донор Програма транскордонного співробітництва Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна на 2014-2020
Роль у проекті Основний виконавець
Партнери Адміністрація Марамуреського гірського природного парку (Румунія), Відділ регіонального розвитку та будівництва Долинської районної державної адміністрації (Україна), Вигодська селищна рада Долинського району Івано-Франківської області (Україна)
Період виконання 1 жовтня 2019 – 20 вересня 2021
Територія діяльності Івано-Франківська область України та повіт Марамуреш Румунії

Будучи одними із основних ареалів дикої природи в Європі, цільові транскордонні карпатські регіони – повіт Марамуреш Румунії та Івано-Франківська область України, – страждають від відсутності сталих практик господарювання, не зважаючи на багатство біорізноманіття, значну частку лісів і природоохоронних територій. Натомість у практиках місцевого лісівництва переважають надмірні заготівлі, аж до цілковитої зачистки лісів (т. зв. рубки). При цьому природоохоронна діяльність сприймається місцевим населенням як обмеження її місцевої економічної діяльності, а соціальна проблема міграції молоді дедалі зростає.

Саме тому головним завданням проекту є підтримка практики збереження лісів у Карпатському транскордонному регіоні шляхом покращення екологічної освіти через діяльність лісових шкіл та підвищення обізнаності місцевих громад щодо цінності збереження біорізноманіття лісів та захисту унікальних гірських екосистем Карпат.

Проектом буде започатковано Лісову школу в Марамуреському національному гірському парку (Румунія) та розширено можливості для діяльності Лісової школи Центру спадщини Вигодської вузькоколійки (Україна). Ці школи стануть хабами позашкільної екологічної освіти, які нетрадиційно, сучасно та цікаво інтерпретуватимуть місцеву природу, екологічну культуру та стале лісокористування для школярів, спонукаючи їх зрозуміти та відповідально ставитися до довкілля.

Також в рамках проекту створюється належна інфраструктура та інструментарій для навчання молодих громадян, які незабаром прийматимуть відповідальні рішення, пов’язані з довкіллям, тож мають розуміти, як воно функціонує. Зокрема, у Вигодській ОТГ створюється інноваційний відкритий освітній простір для вивчення дикої природи поруч із гідрологічною пам’яткою природи болотом Ширковець, обладнаний пішохідними містками, оглядовими вежами, інтерпретаційними панелями. У Центрі спадщини Вигодської вузькоколійки буде обладнано екологічний клас, а біля Центру можна побачити інтерактивний павільйон-репродукцію елементів лісової екосистеми. У свою чергу в Марамуреському гірському природному парку облаштовують спеціальні класи для лісової школи.

Підтримані проектом експертні команди, до яких запрошено представників природоохоронних установ, туристичної галузі, освітян та інтерпретаторів природної спадщини обох країн, розробляють навчальні матеріали для проведення майстерень просто неба у природному середовищі. А через організовані партнерами проекту презентаційні заходи педагоги з цільових регіонів дізнаються про навчальні можливості та інструментарій лісових шкіл. Також буде організовано навчальний візит румунських вчителів та представників природоохоронних інституцій до Центру спадщини Вигодської вузькоколійки.

Крім того, партнери проекту проведуть інформаційно-просвітницькі кампанії, які будуть спрямовані на підвищення екологічної свідомості своїх краян, популяризацію природоохоронної діяльності та продемонструють тісний взаємозв’язок між збереженням довкілля, розвитком місцевих громад  та добробутом їх мешканців. Для майбутніх освітян та інтерпретаторів природи з обох країн, студентів природничих та туристичних спеціальностей в Румунії буде організовано транскордонний наметовий табір, а в Україні пройде міжнародний форум інновацій екологічної освіти та біорізноманіття.

Виконуючи завдання проекту, партнери діють як транскордонна коаліція, спільно просуваючи збереження біорізноманіття лісів як необхідну передумову сталого розвитку Карпатських регіонів.

Натхненні ідеї, унікальні рішення, сталі результати

ПІДТРИМАЙТЕ НАС

Наші
контакти