Природні маршрути Східних Карпат: крок за кроком

Через Східні Карпати пролягає дуже багато шляхів та маршрутів, більшість з яких напівдикі й немарковані та можуть використовуватися хіба мандрівниками та туристами, що знають цю територію. Ці маршрути потребують додаткових елементів доступу та урізноманітнення можливостей для відвідувача: спостереження за природою, отримання нових знань про місцеву природу безпосередньо на шляху. Завдяки цілеспрямоваВсі записиній праці команди проекту «Без кордонів: мережа природних маршрутів у Східних Карпатах» зі створення безпечної системи маршрутів для туристів, значно зросла кількість шляхівна території Карпатського національного природного парку, що підходять для відвідувачів, які не знайомі із орієнтуванням/читанням мап. На цих шляхах також з’явилися нові екологічні конструкції, що полегшують доступ до унікальних осередків природи, дозволяють стежити за природою та отримувати нові знання про неї.

Слід зауважити, що маркування маршрутів у Карпатах на Івано-Франківщині відбувалося й раніше. Проте діяльності з покращення інфраструктури в рамках проекту передувало вивчення Туристичною Асоціацією Івано-Франківщини кращих практик доступу та інтерпретації на еко-туристичних маршрутах в Альпах та інших гірських системах світу. Крім того, з метою створення інтерактивних центрів природи та спеціалізованих місць для безпечного для природи відпочинку відвідувачів, представники Туристичної Асоціації Івано-Франківщини та Центру соціальних і ділових ініціатив міста Яремче відвідали фантастичні національні парки в Австрії, з добре продуманою інфраструктурою та унікальними інтерпретаційними центрами природи.
Працюючи над завданням з покращення якості інфраструктури та асортименту продуктів природного туризму, було застосовано правильні підходи до маркування – із використанням навчальних інтерпретаційних стендів, карт та путівників, а також інфраструктури для спостереження за птахами та ссавцями. Система природних маршрутів розроблялася з урахуванням можливостей для спостережень за природою відповідальними туристами та для створення особливих пізнавальних ніш в умовах дикої природи. Було розроблено 12 комплексних пакетів тематичних турів, наприклад, спостереження за птахами та ссавцями, маршрут метелика, маршрут дерева, дикі квіти тощо. Маршрути були розроблені з урахуванням різних способів мандрівок: піші, для катання на велосипеді та для верхової їзди, в залежності від місця та інтересу, а також різного рівня складності в залежності від довжини, нахилу та рельєфу. Для маршрутів було підготовлено систему маркування з чітко визначеними напрямами та підв’язано карти. Був проведений моніторинг шляхів та визначена необхідність їх модернізації.
Зокрема, восени 2012 та навесні 2013 років експертами проекту було здійснено аудит чотирьох піших маршрутів: на гору Говерлу, на озеро Несамовите, на гору Хом’як та на полонину Ставний Грунь. Загальна довжина проінспектованих маршрутів складала 48.9 кілометрів. Внаслідок інспектування складено детальні звіти про маршрути з фотографіями та координатами точок, які потребують інфраструктурного покращення, а також здійснено зйомку та обробку GPS- треків усіх маршрутів.
Польові роботи на цих маршрутах були розпочаті у травні 2013 року. Вони включали встановлення додаткових знакувальних стовпчиків та нанесення знаків напрямку руху, встановлення інформаційних стендів з картою маршруту та інформацію про тварин і рослин, спорудження містків на вологих ділянках стежки та перетинах з потічками, а також встановлення поручнів та східців на найбільш крутих відрізках. Крім того, на маршрутах на озеро Несамовите та гору Хом’як були встановлені дерев’яні вежі для спостереження за птахами висотою 6,5 м. А на маршруті «Ставний Грунь» споруджено вежу для спостереження за ссавцями (такими, як олені та кабани) висотою 10 метрів.
Особливе захоплення відвідувачів викликає дощатий пішохідний міст на місці водно-болотних угідь «Болото Рудяк» на території Ворохтянського природоохоронного науково-дослідного відділення. Місток дозволив наблизитись без будь-якого впливу на взуття у саме «серце» болота та спостерігати за екзотичною для Карпат рослинністю угіддя, адже це унікальне болото являє собою тверду масу торфу в якому існує понад двісті видів тваринних та рослинних організмів.

На пішохідних маршрутах Карпатського національного природного парку встановлено 300 інформаційних вказівників, що містять інформацію про маршрут та відстань до природних локацій (напрям стрілками, перехрестя, маркування тощо). В різних цікавих туристичних місцях встановлено 40 інтерпретаційних (тлумачних) щитів з детальною інформацією про види флори та фауни на шляху. На початку та вздовж маршрутів встановлено локальні карти (щити), що ідентифікують навколишні місця та місця розташування.
Нарешті, було здійснено важливий крок для того, щоб втілилися плани Карпатського національного природного парку: створити в майбутньому повноцінну природну атракцію (Природоосвітній центр) біля найвищої гори Українських Карпат – Говерли, яка приваблює тисячі людей з цілої України та з-за її меж. Центр буде забезпечувати можливості для сучасного експонування та навчання, пов’язані з Говерлою та навколишньою територією, а також служити відображенням природних цінностей на охоронюваних територіях в Івано-Франківській області, забезпечуючи тим самим необхідні знання та досвід для мандрівників та відвідувачів. Задля цієї мети в рамках проекту були розроблені проектні документації для спорудження в майбутньому двох об’єктів на території Карпатського національного природного парку: Природоосвітнього центру природи в урочищі Заросляк та моделі еко-табору.

Нині Карпатський національний природний парк, завдяки наявним пам’яткам природи та діяльності на його території сучасного екотуристичного візит-центру, очолює одразу кілька рейтингів найпривабливіших та найбагатших за кількістю місць для спостереження за природою природних парків України. Але чи не найбільше значення для підвищення відомості та привабливості парку як екотуристичної атракції мають інфраструктурні перетворення, здійснені проектом, що зробили доступними для відповідальних відвідувачів-дослідників незвідані та вражаючі місця Східних Карпат на території України.

Читайте також

Перший в Україні еко-туристичний візит-центр ...

6 May 2018

В Україні немає місця схожого ...

6 May 2018

Історичний гомін минулого в новітніх ...

6 May 2018

Натхненні ідеї, унікальні рішення, сталі результати

ПІДТРИМАЙТЕ НАС

Наші
контакти