В м. Яремче Івано-Франківської області відбулася партнерська зустріч Карпатських вузькоколійок

11-12 грудня 2015 року в м. Яремче Івано-Франківської області відбулася партнерська зустріч Карпатських вузькоколійок.

Зазначена зустріч стала підсумковим заходом проекту «Карпатські вузькоколійки», що виконується Туристичною Асоціацією Івано-Франківщини у партнерстві з Вигодською селищною радою Івано-Франківської області, Івано-Франківською облдержадміністрацією (Україна) та Марамуреським гірським природним парком (Румунія) за фінансової підтримки Європейського Союзу в рамках Програми транскордонного співробітництва Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2007-2013. За період реалізації проекту налагоджено співпрацю між вузькоколійками «Карпатський трамвай» (селище Вигода, Україна) та «Моканіта» (м. Вішеу де Сус, Румунія). Знаковою подією в рамках проекту є створення Центру спадщини Вигодської вузькоколійки – сучасної атракції, що підтримуватиме сталий інтерес туристів до технологічної спадщини Карпатських вузькоколійок.

У партнерській зустрічі взяли участь представники організацій, що виконували проект, оператори вузькоколійок, експерти в галузі залізничного, індустріального та екологічного туризму, представники органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, неурядових організацій, а також суб’єктів господарювання сфери залізничного транспорту та туризму з України, Румунії, Угорщини та Польщі.

Оскільки захід зібрав представників організацій, що безпосередньо чи опосередковано причетні до збереження та примноження історичного спадку вузькоколійок, основною його метою було налагодити співпрацю, започаткувати партнерство між ними, ініціювати становлення мережі зацікавлених організацій.

На зустрічі було презентовано кращі практики діяльності вузькоколійок в Карпатах та інших регіонах України. Особливо цікавим був досвід іноземних колег – Фонду Бещадської Вузькоколійної Залізниці в Польщі, що працює вже близько п’ятнадцяти років, акумулюючи кошти для підтримки та розвитку лісової колії.

В рамках зустрічі-форуму також працювало три тематичні секції. У секції «Використання транспортної індустріальної спадщини у туризмі» було розглянуто потенціал окремих територій для розвитку туризму, наголошуючи на ключовому значенні для Івано-Франківської області Карпатського трамваю (Долинський район) та «індустріальних» артефактів, що можуть стати причиною створення вузькоколійної залізниці у верхів’ях Чорного Черемоша (Верховинський район). Під час секції було розглянуто перспективи відновлення та діяльності історичних вузькоколійок та значення історичних колій для туристичної промоції територій.

В секції «Створення, розвиток та просування продуктів промислового туризму» було зроблено акцент на цінність історичної промислової та залізничної спадщини України для розвитку туризму, використання соціальних мереж у просуванні маршрутів, заснованих на індустріальній спадщині територій. При цьому учасники секційних засідань надали практичні фахові рекомендації із запропонованих для обговорення тем, що базувалися на їхньому власному досвіді.

Учасники секції «Відповідальний туризм» обговорили перспективи створення нових туристичних продуктів, що базуються на історичній спадщині (в т.ч. культурній, кулінарній, промисловій, транспортній) транскордонних Карпатських регіонів України, Румунії та Угорщини.

Захід став майданчиком для презентацій досвіду діяльності операторів Карпатських вузькоколійок та для обміну ідеями, з представниками інших регіонів, фахівцями-залізничниками. В ході зустрічі презентації та предметні дискусії, що стосувались покращення спроможності постачальників туристичних послуг ефективно управляти історичними вузькоколійками задля задоволення запитів туристів та забезпечення економічного розвитку місцевих громад, а також питань підсилення позиціювання об’єктів культурної та технічної спадщини та поширення інформації про такі об’єкти на внутрішньому та міжнародному туристичних ринках.

Учасники зустрічі здійснили екскурсію вузькоколійкою «Карпатський трамвай» у селищі Вигода та відвідати Центр спадщини Вигодської вузькоколійки, створення якого знаходиться на завершальній стадії. Центр спадщини функціонуватиме у будинку фундатора Вигодської вузькоколійки барона фон Поппера, виконуючи роль візит-центру та інтерактивного музею. Експозиція Центру розкриватиме історію вузькоколійки, традиційних лісорубних промислів, а також розповідатиме про бойківську культуру та ремесла пов’язані з деревом, використання природних ресурсів місцевості. Центр у захоплюючій інтерактивній формі розкриє місцеві родзинки, мотивуючи потенційних відвідувачів дослідити ці території. Також гостям був показаний фільм про історію Долинського краю, деревообробки та Вигодської вузькоколійки – цей фільм в подальшому демонструватиметься п’ятьма мовами лише відвідувачам Центру спадщини.

За підсумками зустрічі було підписано Меморандум про створення транскордонної мережі Карпатських вузькоколійок. Представники вузькоколійних залізниць Карпатського регіону започаткували неформальне транскордонне об’єднання задля збереження ефективної діяльності вузькоколійок як індустріальної спадщини, домовились про налагодження постійного обміну діловою інформацією та поширення кращих практик у використанні вузькоколійних залізниць у туристичних цілях.

Також за результатами зустрічі було прийнято резолюцію, в якій відображено спільне бачення учасників щодо збереження вузькоколійок як унікальних об’єктів культурної та індустріальної спадщини, спільних заходів з просування пов’язаних з вузькоколійками туристичних продуктів, розвитку територій навколо вузькоколійок як туристичних центрів. У резолюції учасники, зокрема наголосили на необхідності об’єднання задля цього зусиль місцевих громад, органів влади, суб’єктів господарювання, неурядових організацій та інших зацікавлених сторін.

Читайте також

Третє засідання Наглядової ради проекту ...

1 May 2023

Відбулася навчальна поїздка партнерів з ...

26 September 2022

Мешканці цільових громад України та ...

29 July 2022

Відбулася міжнародна конференція «Форум інновацій ...

29 July 2022

Натхненні ідеї, унікальні рішення, сталі результати

ПІДТРИМАЙТЕ НАС

Наші
контакти