Мешканці цільових громад України та Румунії починають усвідомлювати економічне та освітнє значення біорізноманіття

Транскордонні партнери проекту «Карпатські лісові школи: пілотне співробітництво для збереження природи та екологічної освіти» підвели підсумки повторного (контрольного) соціологічного дослідження з питань неформальної екологічної освіти та  компетентності населення з екологічних питань здійснене в рамках Проекту «Карпатські лісові школи – пілотне співробітництво для збереження природи та екологічної освіти», що виконується за співфінансування ЄС в рамках Програми прикордонного співробітництва Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна на 2014-2020 роки.

Базове соціологічне дослідження було проведене на початковому етапі проекту. Дослідження проводилося в Івано-Франківській області України та повіті Марамуреш Румунії, що є цільовими регіонами реалізації проекту. Метою дослідження було з’ясування думки щодо стану та перспектив розвитку неформальної екологічної освіти в цільових регіонах. Поряд з цим дослідження мало своїми завданнями (1) оцінити ставлення та розуміння респондентами цінності біорізноманіття, пов’язаних із ним проблем та потреб, (2) визначити характер залучення місцевих мешканців до збереження біорізноманіття та екологічної освіти, (3) з’ясувати потенціал / спроможність місцевих мешканців у сфері збереження біорізноманіття та екологічної освіти.

В Івано-Франківській області дослідження проводилося у 27 гірських населених пунктах нинішніх Косівського, Івано-Франківського, Калуського, Коломийського, Надвірнянського та Верховинського районів, а у повіті Марамуреш – у 10 населених пунктах (комунах), розташованих в районі Марамуреського гірського природного парку (МГПП).

Нагадаємо, що на початку проекту (у першій фазі опитування) було опитано 859 респондентів мешканців гірських громад, а також працівників закладів освіти, представників природоохоронної сфери, підприємців. Наприкінці проекту було повторно опитано 837 мешканців та представників згаданих цільових груп. Дослідження дозволило з’ясувати рівень розуміння мешканцями громад цінності та проблем біорізноманіття, проблем та потреб, пов’язаних із вказаною сферою, та інші важливі чинники, що впливають на збереження  природи в цільових регіонах.

На основі результатів першої фази дослідження партнерами було підготовлено кампанії з підвищення обізнаності громадян цільових регіонів у питаннях збереження біорізноманіття. В Україні з хештегом #CarapthianForestSchool відбувся конкурс ідей / молодіжних ініціатив «Для мене біорізноманіття – це…», дев’ять з яких  були реалізовані при підтримці проекту. Додатково зі згаданим хештегом було організовано і проведено ще 7 екологічних акцій: біопікніків, майстерень, екологічних уроків, літніх таборів, вуличних акцій,  майстерень, підготовлено і розповсюджено низку публікацій флешмобів. Кожна з ініціатив була спрямована на заохочення сприймати біорізноманіття як особисту цінність, яку люди мають бути зацікавлені підтримувати і розвивати. В інформаційній кампанії в Україні взяло участь 759 учасників, а охоплення постів у соцмережах перевищило 42 тисячі осіб.

Повторне соціологічне дослідження в Румунії продемонструвало позитивні тенденції – понад 52% мешканців гірських районів Марамурешу сприймають біорізноманіття як предмет гордості. На 80% більше респондентів, ніж на початковому етапі дослідження, зазначило, що в їхній місцевості є можливості для збереження унікальної природи Карпат. Також більшість опитаних румунських респондентів готові спонсорувати освітні заходи.

Згідно з даними повторного дослідження, що проводилося в Україні, більшість мешканців досі залишаються  осторонь громадських екологічних  ініціатив – до них залучається приблизно кожен  п’ятий опитаний. Поряд з цим зросла частка респондентів, що вбачають у біорізноманітті економічні вигоди, проте кількість тих, хто вбачає у ньому сприятливе  середовище для екологічної освіти і виховання, надалі залишається мізерною. Також українські респонденти стали менше довіряти ЗМІ та владі у питаннях екології, проте прислухаються до сусідів та близьких. Вочевидь, це пов’язане з повномасштабним військовим вторгненням РФ в Україну, зміною цінностей та поглядів щодо особистої безпеки та безпечного середовища, тенденцією до моніторингу новин переважно про війну. Також в країні в останні пів року суттєво змінився вектор благодійності та меценатства не на користь освітніх програм – вони стосуються переважно прямої підтримки ЗСУ. Тож для гармонізації сприйняття екологічної освіти населенням України залишається чекати кращих часів, при цьому ясна річ, докладаючи максимальних зусиль для перемоги України над державою-агресором.

Опитування є органічною частиною проекту, що створює інформаційне/фактологічне підґрунтя для його подальшої реалізації та сприяє сталості його результатів. Команда проекту готова надати результати дослідження для використання в діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування, природоохоронних інституцій, організацій громадянського суспільства, наукових установ, закладів освіти – зокрема, при розробленні програмних та стратегічних документів, формуванні екологічної політики, створенні навчальних програм, підручників, посібників, в рамках наукових досліджень та в інших цілях. Зведена інформація (консолідовані звіти про базове та повторне опитування) знаходяться на веб-сайті головного виконавця проекту – Туристичної  Асоціації Івано-Франківщини www.taif.org.ua.

Контактна особа – Лада Маланій, експерт проекту з PR та комунікацій, email: office@taif.org.ua, +380507252863.

Проект «Карпатські лісові школи – пілотне співробітництво для збереження природи та екологічної освіти» виконується Туристичною Асоціацією Івано-Франківщини за співфінансування ЄС в рамках Програми транскордонного співробітництва Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна на 2014-2020 роки. Партнерами проекту в Україні є Відділ регіонального розвитку та будівництва Долинської районної державної адміністрації та Вигодська селищна рада Калуського району Івано-Франківської області, а в Румунії – Адміністрація Марамуреського гірського природного парку. Проект триватиме до липня 2022 року, а територія його реалізації охоплює Івано-Франківську область України та повіт Марамуреш Румунії.

Цю публікацію було підготовлено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю ГО «Туристична Асоціація Івано-Франківщини» і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.

Читайте також

Відбулася навчальна поїздка партнерів з ...

26 September 2022

Відбулася міжнародна конференція «Форум інновацій ...

29 July 2022

Установча конференція проекту «Об’єднані спадщиною»

4 February 2022

Руїни чи Свідки минулого? Установча ...

17 January 2022

Натхненні ідеї, унікальні рішення, сталі результати

ПІДТРИМАЙТЕ НАС

Наші
контакти