Міжнародна сесія туроператорів: спільні можливості пропозицій чотирьох країн від ‘Go52 Heritage Weekends’

«Все, що ми можемо зробити зараз – ми робимо», – такий був лейтмотив онлайн зустрічі за участю в’їзних внутрішніх туроператорів Угорщини, Словаччини, Румунії та України 14 грудня 2020 року.

Зустріч була організована головним виконавцем проекту – Туристичною Асоціацією Івано-Франківщини з природу завершення чотирьох майстерень (турів) туроператорів з метою тестування нових продуктів живої спадщини ‘Go52HeritageWeekends’, створених в межах проекту «52 стилі життя в Карпатах: відродження традиційних культур праці». Під час зустрічі кожен з транскордонних партнерів проекту зробив коротку презентацію майстерні туроператорів, організованих у цільовому регіоні проекту.

Так в Україні майстерня тривала 9-15 жовтня 2020 р. Туроператори мали змогу ознайомитися з 9-ма з 13 продуктів, заснованих на живій спадщині Івано-Франківської області. Вони відвідали 13 локацій гірських громад (це не навмисний збіг з кількістю продуктів, розроблених для Українського споживача), в т.ч. с. Спас Коломийського району, с. Космач, м. Косів, селище Верховину та присілок Синиці й село Зелена на Івано-Франківщині, а також селище Вигода, Новошин, Шевченкове, Старий та Новий Мізунь на Долинщині. Родзинкою української подорожі, на думку туроператорів, була щирість й автентичність кожного з відвіданих носіїв живої спадщини та відчуття справжнього відпочинку, адже тебе огортають турботою, ти споживаєш смачну органічну їжу, відновлюєшся серед карпатської природи та збагачуєш свій досвід несподіваними відкриттями. Такі відкриття спадщини – зустріч наречених на конях під час справжнього гуцульського весілля у Космачі, музей зільництва (майже знахарства) у Спасі, сходження на полонину Кринта під гуцульський ритуальний спів-«игиканнє», приготування й куштування страв бойківської кухні, що в роті тануть, і безліч іншого, що асоціюється саме з Українською пропозицію 13 вікенд-турів.

Майстерня для туроператорів в Румунії тривала 14-18 жовтня 2020 року та охопила два цільових регіони – повіт Марамуреш та Сату Маре, де румунські туроператори ознайомилися з 16-ма з 26 новостворених продуктів живою спадщиною (їх буде по 13 у кожному повіті). Учасники туру відвідували живі музеї – оселі майстрів, де знайомилися з ремеслами місцевих мешканців та навіть створювали шкіряні макраме, предмети декору з лози – все в традиціях народних німецьких майстрів (швабів), що споконвіку заселяють окремі поселення повіту Сату-Маре і зберегли традиційні культури праці та веселі танці. Тур поєднував досвід живої спадщини з відкриттям вражаючого архітектурного спадку Сату-Маре, як-то вежа Ардуд чи винні погреби в Кареї, й залишки споруд прадавніх мешканців Сату-Маре – даків. Румунський традиційний костюм, вражаюча колекція ляльок та витонченої кераміки відкрилася туроператорам у районі Негрешті Оаш. Два дні туру були присвячені відвідинам місцевостей фантастичної цивілізації дерева та цілковито особливих культур праці, пов’язаних з деревом – повіту Марамуреш. Серед цих культур – створення барвистих надгробків на справжньому цвинтарі в з ілюстраціями життєвих історій (знаменитий «Веселий цвинтар»), церкви спадщини ЮНЕСКО та зустріч зі зберігачами цієї спадщини у їхньому повсякденні. 

У Словаччині майстерня проходила 6-11 жовтня 2020 р. для 6 туроператорів  країни. Тур охопив 4 локації, з багатою пропозицією атракцій, заснованих на місцевих культурах праці, унікальних пам’ятках історії та природи. Учасники з першого дня долучилися до історії старих ремесел: крутили на гончарному крузі власний глиняний виріб, стріляли справжніми стрілами з рукотворних луків у майстерні та дізнаватися факти про історію чи теорію їх виробництва. Пострілом в «яблучко», безумовно, був середньовічний обід у замку Кошице. Наступного дня учасники туру провели в середньовічному зерносховищі Ґранаріум, замішуючи пухнасте тісто для ароматного домашнього хліба, випеченого у традиційній кам’яній печі, самі готували традиційну їжу. Відвідавши Токай, вони спробували себе у виноробстві, і навіть активно прикладали руку до робіт з реконструкції замку над селом Вінне, обертаючи дерев’яний кран.

Під час туру Угорщиною 28-29 жовтня 2020 р. угорські туроператори відвідали місцевість Земплін, відому як земля культури та природи однаково прекрасна у будь-який сезон, де також локалізуються новостворені продукти живої спадщини Go52. Подорожуючи впродовж трьох днів, туроператори особисто познайомилися з 13 зберігачами традиційних культур праці, навколо яких і сформовано угорську вікенд-пропозицію спадщини. Ці гостинні та талановиті люди: майстер традиційної гуральні, бондар, місцевий фермер, пасічник, винороб, виробник варення та органічних сухофруктів, пекар, різьбяр по дереву, мельник, священник і навіть, так званий «ельф» лісу, котрий достеменно знає найвіддаленіший закуток свого лісу і готовий поділитися цими знаннями. Кожен з цих тринадцяти господарів планує приймати зацікавлених у їхньому стилі життя туристів, вводити в курс свого ремесла і навіть перетворить гостя на свого помічника, при спільному бажанні. Угорська пропозиція – для тих, хто не поспішає, прагне спокійної релаксації у гарному затишному місці з можливістю оволодіння навичками предків на додачу. Двох днів вихідних має вистачити, щоб роззирнутися довкола, перезавантажитися і насолодитися спілкуванням з одною унікальною родиною чи людиною.

Учасники онлайн-зустрічі відзначили цінність як регіональних компонентів пропозиції, так і можливості поєднати її елементи для більш тривалих транскордонних подорожей туристів цільових країн. Вони також прогнозують особливий інтерес та значну затребуваність пропозиції Go52 для внутрішніх відвідувачів у найближчі час, коли діють і будуть діяти у близькому майбутньому обмеження пов’язані з пандемією COVID19, тому вже зараз готові просувати як окремі внутрішні продукти, так і спільні маршрути цікаві туристам по різний бік кордону.

Онлайн-сесія для налагодження співпраці між туроператорами організована в межах проекту «52 способи життя в Карпатах: відродження традиційних культур праці», що виконується з жовтня 2019 року Туристичною Асоціацією Івано-Франківщини за співфінансування ЄС в рамках Програми транскордонного співробітництва Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна на 2014-2020 роки. Партнерами проекту є Торгово-промислова палата повіту Сату-Маре (Румунія), Кошицька регіональна організація туризму (Словаччина), Туристична організація ABA (Угорщина) та управління міжнародного співробітництва, євроінтеграції, туризму та інвестицій Івано-Франківської ОДА. В межах проекту створюється цілорічна пропозиція продуктів (турів вихідного дня) заснованих на живій спадщині (стилі життя та зникаючих культурах праці) цільових регіонів проекту – Івано-Франківської й Закарпатської області України, повіту Марамуреш та Сату-Маре Румунії, Медьє Боршод-Абауй-Земплін й Саболч-Сатмар-Берег Угорщини, країв Кошице та Пряшів Словаччини. Детально про проект – тут: https://bit.ly/34hJxhT.

Проект  “52 стилі життя в Карпатах: відродження традиційних культур праці” виконується Туристичною Асоціацією Івано-Франківщини у партнерстві з Торгово-промисловою палатою повіту Сату-Маре (Румунія), Кошицькою регіональною організацією туризму (Словаччина), Туристичною організацією ABA (Угорщина) та управлінням міжнародного співробітництва, євроінтеграції, туризму та інвестицій Івано-Франківської ОДА (Україна) і співфінансується ЄС в рамках Програми транскордонного співробітництва ЄІС Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020 (www.huskroua-cbc.net).

Період реалізації проекту: 25 жовтня 2019 – 24 жовтня 2021.

Загальний бюджет проекту – 576,081.52 Євро.

Офіс проекту в Україні: вул. Дністровська, 26, Івано-Франківськ, 76018.: +38 0342 720232, e-mail: office@www.taif.org.ua, www.www.taif.org.ua

Читайте також

Установча конференція проекту «Об’єднані спадщиною»

4 February 2022

Руїни чи Свідки минулого? Установча ...

17 January 2022

Конспекти уроків до посібника вчителям ...

17 December 2021

СЛІДАМИ ПЕРШОВІДКРИВАЧІВ Go52

30 September 2021

Натхненні ідеї, унікальні рішення, сталі результати

ПІДТРИМАЙТЕ НАС

Наші
контакти