Позбуватися принципів феодалізму в управлінні спащиною. Крок за кроком

5 лютого 2020 р. в Києві відбулося перше засідання робочої групи з розробки Закону щодо вдосконалення управління культурною спадщиною місцевими громадами із залученням громадськості та ОГС й рекомендації щодо державної політики у зазначеній сфері. До діяльності робочої групи долучилися представники зацікавлених інституцій (Мінкульт, Мінрегіонбуд, УКФ, BRDO), народні депутати України, ОГС – партнери Всеукраїнської мережі для підтримки громад зі спадщиною «Go Heritage!», експерти у сфері права та місцевого розвитку, власне, лідери громад.

Згадана законотворча ініціатива реалізується в рамках проекту Агентства з розвитку приватної ініціативи «Спадщина для розвитку: підвищення громадської участі у збереженні та використанні потенціалу спадщини місцевих громад України», що виконується за підтримки Національного Фонду США на підтримку демократії (NED). В ході першого засідання групи були обговорені передумови створення законопроекту та проблем існуючого законодавчого регулювання у сфері управління культурною спадщиною. Гарячою виявилась дискусія щодо таких аспектів: як не втратити спадщину в умовах спотвореного сприймання її ролі і значення? як ефективно управляти нею в умовах постійної зміни кадрів (а отже постійної потреби навчання нових управлінців) на тлі законодавчої невизначеності? та чи готові мешканці громад – головні бенефіціари спадщини – сприймати її як предмет шанобливого ставлення та особливої гордості без спеціальних знань та сильної мотивації?

Закон про охорону культурної спадщини говорить про захисні заходи щодо спадщини, якими є  музеєфікація, реставрація, натомість, нічого не говориться про її збереження та реновацію.  Положення цього закону зовсім не кореспондуються з конвенцією Фаро та іншими міжнародними документами, ратифікованими Україною, –

Юлія Нечипоренко, начальниця директорату культурної спадщини (головного управління) Міністерства культури, молоді та спорту

У нас пряма зацікавленість у законопроекті та виробленні чітких орієнтирів розвитку політики України щодо спадщини. Сьогодні відсутність чітких державних пріоритетів у політиці щодо спадщини заважає УКФ релевантно  визначити умови грантової підтримки місцевих громад. Єдиним варіантом є орієнтування на положення міжнародних конвенцій ратифікованих Україною. 

Юлія Федів, виконавча директорка ДУ «Український культурний фонд»

Безперечно, на основі обєктів спадщини громадам варто формувати стратегії (бачення) розвитку. Мінрегіон  координує міжсектеральні програми щодо підтримки проектів, в т.ч., що стосуються культурної спадщини, але громадам потрібно готувати конкурентні заявки і пояснювати економічну складову свого проекту. Місцеве самоврядування потребує управлінських знань. І такі знання повинні надаватися постійно та методично.

Лідія Євтушенко, державний експерт директорату з питань розвитку місцевого самоврядування, територіальної організації влади та адміністративно-територіального устрою Міністерстварозвиту громад та територій України

Перший драфт проектів НПА експерти проекту готуватимуть впродовж наступного місяця і обговорюватимуть з командою робочої групи онлайн.

Нагадаємо, що проект «Спадщина для розвитку: підвищення громадської участі у збереженні та використанні потенціалу спадщини місцевих громад України» стартував 1 жовтня 2019 року і триватиме один рік. Його метою є підвищення рівня активності та залучення громадянського суспільства та ОГС в Україні до вироблення та реалізації політики щодо управління культурною спадщиною місцевих громад. Асоційованими партнерами проекту є Туристична Асоціація Івано-Франківщини (ТАІФ) та Творчий Центр ТЦК (Київ). Проект покликаний розвинути та посилити мережу ОГС «GO Heritage!», що розпочала діяльність у вересні 2018 року. Діяльність ОГС, що об’єднались у мережу, зосереджена на тому, щоб виробити якісно нові підходи до розуміння та використання спадщини і закріпити їх на рівні національних стратегічних, програмних документів та актів законодавства, оскільки саме цей рівень має вирішальний вплив на правильне визначення ролей держави, місцевих громад, суб’єктів господарювання та неурядових організацій щодо спадщини. В цьому напрямку у 2018 – 2019 рр. експерти мережі здійснили та оприлюднили аналіз проблем в законодавчому регулюванні збереження та управління культурною спадщиною в Україні (https://arpi.org.ua/images/resource/publications/Legislative_book.pdf).

Окрім законотворчої діяльності, в  рамках проекту в листопаді 2019 р. було організоване навчання з інтерпретації спадщини для 20 ОГС України, що мають досвід та бачення збереження та розумного управління об’єктами спадщини у своїх громадах. Учасники тренінгу розробляють плани інтерпретації спадщини визначених громад України за менторського супроводу АРПІ. Невдовзі буде оголошено конкурс мінігрантів для громад, що розробили такі плани, завдяки чому буде фінансово підтримано 10 ініціатив для запуску цих планів.

На завершення, проектом планується проведення всеукраїнської конференції у форматі think-tank для лідерів малих громад та ОГС, де учасники обговорять та визначать найбільш оптимальні для конкретних громад інструменти управління їхньою природною та культурною спадщиною.

Читайте також

Третє засідання Наглядової ради проекту ...

1 May 2023

Відбулася навчальна поїздка партнерів з ...

26 September 2022

Мешканці цільових громад України та ...

29 July 2022

Відбулася міжнародна конференція «Форум інновацій ...

29 July 2022

Натхненні ідеї, унікальні рішення, сталі результати

ПІДТРИМАЙТЕ НАС

Наші
контакти