Свято Карпатського смаку відбулося

Отже подія, яку так давно очікували всі ми та гості нашого міста елегантно продефілювала ресторанами середмістя Івано-Франківська, вибухнула яскравим шоу на площі перед міською Ратушею, щедро почастувала всіх карпатською грибною юшкою, угорською та румунською «палінкою», словацьким добрим вином, Карпатськими сирами, медом, трав’яними зборам та Станіславською мармулядою. Малюки зранку і майже до шостої вечора гралися на «еко-фермі» та разом з батьками проходили смачні майстер-класи.

У всіх інтерв’ю перед фестивалем журналісти питали втомлених організаторів, що ж буде родзинкою свята? І їм було важко відповісти. А нині днем після фестивалю спадає лише одна асоціація – це вийшов багато заставлений смакотою народний стіл, за який дружно сіли снідати, обідати, і вечеряти кожен, хто виявив бажання, в тому числі – відомі люди і представники влади. Без будь-якого політичного підтексту. Лише цілоденне свято смаку і доброго гумору…

Шоу Карпатської кухні

Спекотного 11 травня у конкурсах кулінарного шоу, що з 11.30 до 18.00 нон-стоп відбувалося не зовсім просто неба, а під рятівним тентом великої професійної сцени, разом з усіма бажаючими городянами та гостями міста з радістю брали участь міський голова, керівники словацьких, угорських та румунських установ та організацій, відомі в нашому краї спортсмени, лікарі, журналісти, режисери, красуні, директори освітніх закладів та ресторанів, а також віце-президент Польського міста Любліна.

На цій же сцені пройшли демонстрації приготування словацької фламбованої (під полум’ям) свинини від епатажного та неймовірно симпатичного словацького шеф-кухаря Александра Пелі, що здивував присутніх не лише кулінарним талантом, а й віртуозною грою на губній гармоніці. Справжнє шоу зробила на сцені лідер угорської Асоціації «Шамос –Базар», професіонал туристичної галузі Жужана Мехеш, що приготувала дві сучасні угорські страви зі старовинних інгредієнтів – сандвіч та фрикадельки з кукурудзяною запіканкою та яблуками-гриль. Фіналіст «Пекельної кухні» від напівлегендарного Арама Мнацаканова, шеф кухар мережі «23 ресторани» Олена Жаботинська, вбрана в автентичний гуцульський стрій, продемонструвала надзвичайно складну галицьку грибну страву.

Кожна демонстрація супроводжувалася піснями та танцями свого народу. Виступи словацького, румунського та угорського фольклорних колективів були справді професійними та неймовірно експресивними. Вразило багатство традиційних костюмів румунів, угорців та словаків та щирість співу юних франківчан – учнів Ірини Батюк та співачки Альтани.

Усі конкурсанти та шеф-кухарі отримали пам’ятні призи з символікою Карпатської кулінарної спадщини та подарунки від компанії «Бартшер» (професійне технологічне обладнання для кухонь) та м’ясопереробного комплексу «Росана».

Марафон гурманів

Фестивальний квест гурманів стартував о 12.30. Далі розпочалася суцільна інтрига – чи спрацює задумка організаторів – заохотити людей купувати страви від шефів у місцевих ресторанах і в такий спосіб вигравати фестивальні подарунки. В той же час учасники квесту активно купували вироби від майстрів українського меду та традиційних ремесел, грибну юшку від Асоціації органічного землеробства «Чиста флора», традиційні напої та смаколики в народних шатрах з Угорщини, Словаччини та Румунії.

А вже до п’ятої вечора стало відомо, що практично в усіх ресторанах, де готували іноземні шеф-кухарі, відвідувачі активно замовляли страви фестивального меню. При цьому більшість з них не «полювала» за наліпками, а просто відвідувала презентовані фестивалем кафе, ресторани, паби та куштувала незнайомі страви.

О 17.30 найбільше проданих страв фестивального меню підтвердили кав’ярня «Говорить Івано-Франківськ» – тут «пішли на ура» традиційні Марамуреські пироги з яблуками та сиром, спечені в «Делікації», від талановитих і неймовірно колоритних власниць зелених садиб Родіки Тіплеа та Врая Марії (Румунія). Не менш жваво продавалися румунські відбивні по-селянськи від Зоріци Гіургі, що приїхала також з Марамурешу, як шеф відомого там ресторану. Смак цієї страви приємно здивував кожного, хто нею почастувався у кафе «Бочка». Закрив трійку ресторанів з найбільш продаваних фестивальних страв паб «Зінгер», де відвідувачам особливо посмакувало свиняче філе на картопляній подушці від угорського шеф-кухаря Ласло Фюлепа.

Серед шеф-кухарів, творців найпопулярніших страв фестивалю, був розіграний пристрій для приготування морозива від компанії «Бартшер». Приз отримала румунський шеф-кухар Зоріца Гіургі. Інший розіграш був для партнерських ресторанів, що прийняли фестивальні правила, ризикнули та витримали квестовий марафон і тим самим започаткували нову традицію разом з Карпатською мережею кулінарної спадщини. Розігрувався професійний соковитискач знову ж таки від компанії «Бартшер». Подарунок дістався пабу «Потоцьких» (директор Володимир Борис).

На завершення шоу було нагороджено юних учасників фестивалю – команду-переможця Експедиції карпатської кулінарної спадщини» «Емса». Експедиція була надзвичайно цікаво розроблена волонтером фестивалю, юною Івано-Франківською «пластункою» Інною Рихлюк. Переможці квесту заслужили квитки від театру кіно «Люм’єр» та галицький пляцок, прикрашений Василем Вірастюком, від технікуму готельно-ресторанного сервісу та туризму.

А загалом до проведення фестивалю було залучено понад 50 волонтерів, що забезпечили оперативне встановлення та розбір фестивального наметового містечка на площі Ринок, переклад та зв’язок з нашим містом іноземним шеф-кухарям та журналістам, асистували у проведенні кулінарного шоу, готували фото та відео репортажі та були завжди наготові прийти на допомогу команді організаторів. За це ми щиро дякуємо кожному з них та запрошуємо до співпраці в усіх подальших ініціативах!

Окрема дяка ведучим кулінарного шоу, без перебільшення – одним з найкращих ведучих Західної України, талановитим імпровізаторам – Любомиру Пірусу та Мар’яні Пришляк (директору пабу «Зінгер»).

Продовження буде?

Зараз ми звертаємося до усіх учасників, партнерів та гостей фестивалю, щоб вони висловили кількома словами свої враження про кулінарне свято 11 травня 2013 року в Івано-Франківську, поділилися гарними фотками та цікавим відео. Все це буде використано для запрошення туристів – гурманів з усього світу на наш карпатський кулінарний фест у наступні роки. Тож приєднуйтеся до сторінки Карпатської мережі кулінарної спадщини, обговорюйте нашу подію та давайте пропозиції до наступних фестивалів Карпатської кухні: https://www.facebook.com/events/512534875464372/?mall_view=posts.

Нагадуємо, що Міжнародний фестиваль карпатської кулінарної спадщини відбувся за підтримки програми транскордонного співробітництва ЄІСП «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2007-2013» та виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради в рамках проекту Туристичної Асоціації Івано-Франківщини «Карпатська мережа кулінарної спадщини». Партнерами проекту є Асоціація «Шамос-Базар» (Угорщина), Асоціація «Еколоджік» та Торгово-промислова палата повіту Сату-Маре (Румунія) , Кошицька торгово-промислова палата (Словаччина).

І звичайно, ми висловлюємо велику вдячність усім надійним партнерам фестивалю, яких виявилося так багато: ПП «БАРТШЕР-ІФ», офіційне представництво німецької компанії «Bartscher» (професійне технологічне обладнання для ресторанів), Івано-Франківський технікум ресторанного сервісу і туризму Національного університету харчових технологій, М’ясопереробний комплекс «Росана», служба перевезень «Мерседес-Таксі», «МЕТРО кеш & кері», ГО «Асоціація виробників органічної продукції «Чиста Флора», Компанія «23 ресторани» («Говорить Івано-Франківськ»), Арт-клуб «Гармидер», Кав’ярня «Відень», Дім Пива «Бочка», Ресторан «Франко», Ресторан «Світлиця Мулярова», Паб «Зінгер», Ресторан «Фонтуш», Паб «Потоцький», Фортечна галерея «Бастіон», Кафе-кондитерська «Бізе», ГО «Центр Європейської інтеграції», Івано-Франківська філія НСОУ «Пласт», Студія творчих забав «Манка» від магазину-майстерні «Ш.У.Ф.Л.Я», театр кіно «Люм’єр», TM «Станіславська Мармуляда», Івано-Франківський обласний благодійний фонд «Родина».

Інформаційний партнери фестивалю Західно-Українська ТРК «ЗІК», «Західний полюс», ТБ «Галичина», Івано-Франківські регіональні інтернет-проекти «Паралелі», «Правда.if.ua» та ін.

Останні новини

Відкривати для світу Карпатських птахів
26 Квітня 2018
Читати новину

Що треба знати про Івано-Франківськ, щоб приїхати сюди і закохатися в нього назавжди?
26 Квітня 2018
Читати новину

Ми об’їздили майже півсвіту, аби привезти сюди нові ідеї
26 Квітня 2018
Читати новину

Живі зустрічі відмінити не можна. Карпатська мережа кулінарної спадщини
26 Квітня 2018
Читати новину

Читайте також

Третє засідання Наглядової ради проекту ...

1 May 2023

Відбулася навчальна поїздка партнерів з ...

26 September 2022

Мешканці цільових громад України та ...

29 July 2022

Відбулася міжнародна конференція «Форум інновацій ...

29 July 2022

Натхненні ідеї, унікальні рішення, сталі результати

ПІДТРИМАЙТЕ НАС

Наші
контакти