Відбулася навчальна поїздка партнерів з України та Румунії до Ірландії в рамках проекту «Об’єднані спадщиною»

Мало хто не погодиться з такою думкою: щоб створити щось насправді цінне та, водночас, інноваційне, а не шаблонне, потрібно вийти за межі. Транскордонна команда проекту «Об’єднані спадщиною: збереження історичного спадку фортеці Пнів в Україні та фортеці Ардуд в Румунії з метою розвитку туризму» разом з представниками місцевих органів влади цільових громад проекту, які управляють об’єктами спадщини, вперше за тривалий період вийшла за межі діяльності онлайн, щоб познайомитися з взірцевим досвідом управління та збереження культурної спадщини Ірландії.

Тур до Ірландії був частиною навчальних та професійних заходів, передбачених проектом (діяльність 3.7 Спільна навчальна поїздка до Ірландії). Відповідальними партнерами в організації подорожі виступили Туристична Асоціація Івано-Франківщини (Головний бенефіціар проекту в Україні) та Торгово-промислова палата повіту Сату-Маре (Бенефіціар 3 в Румунії). Тур був розроблений і організований у співпраці з Джимом Фланнері, експертом СОТ ООН, колишнім головою Ірландської асоціації індустрії туризму. На початку 2000х пан Джим працював провідним експертом у регіональному проекті TACIS для Івано-Франківської, Закарпатської, Львівської й Чернівецької областей, штаб-квартира якого знаходилася у Івано-Франківську. Він був біля витоків туристичної індустрії незалежної України, тому зараз йому особливо близькі та зрозумілі потреби українських громад, і він люб’язно погодився представити учасникам Ірландський досвід. Логістику туру забезпечував інший партнер – Рада з освіти та навчання міста Дублін, відповідальна за професійну підготовку гостинності та культури.

Тур тривав з 11 до 15 вересня 2022 року, а його програма охопила відвідини одних з найбільш цікавих у плані інтерпретації пам’яток історичної спадщини. Кожна з зустрічей з об’єктом спонукала учасників туру зрозуміти роль і значення інтерпретації для відвідувача, уявити, як вона планувалася та проектувалася, та як управляються (використовуються в цілях економіки) об’єкти інтерпретації.

Учасники відвідали Ірландський музей еміграції EPIC Ireland. Цей музей заснований у 2016 році, насправді є центром інтерпретації спадщини, що пропонує глибоку і часто зворушливу історію ірландської еміграції впродовж століть. Музей називають першим у світі суто цифровим музеєм, а його експонати представлені в основному через інтерактивні медіа, що розкривають історію ірландських емігрантів і те, як вони сформували світ. Музей привернув 272 тисячі відвідувачів у 2019 році (останній «доковідний» рік за даними www.statista.com/statistics/660917/paid-popular-visitor-attractions-in-ireland-type/). Під час відвідування музею учасники мали змогу поспілкуватись з доктором Дж. Патріком Гріном, генеральним директором музею, який радо поділився досвідом створення та планування цифрових експозицій в музеї, використання засобів інтерпретації та організації управління музеєм та сувенірною крамницею.

Також була організована зустріч з Failte Ireland (Рада з Туризму Ірландії), національним органом розвитку туризму. Його ключова роль полягає в підтримці довгострокового сталого зростання економічної, соціальної, культурної та екологічної складової туризму в Ірландії. Учасники мали змогу обговорити та задати питання стосовно національних та регіональних стратегій, організаційних процесів, підходів до розробки туристичного продукту, а також розвитку Ірландії як туристичної дестинації.

Учасники також відвідали Дублінський замок (https://www.dublincastle.ie/), пам’ятку з віковою історією, яка на разі є великим урядовим комплексом і головною туристичною пам’яткою Дубліна. Тут щодня пропонуються екскурсії від місця розкопок вікінгів і середньовічного Дубліна до королівської готичної каплиці та, нарешті, до пишноти колишніх державних апартаментів віце-королівства. Цікавою особливістю для менеджерів туризму є самостійно керовані екскурсії та аудіо тур замком. Також цікавими є опції для маленьких відвідувачів. Замок працює зі школами, регулярно організовуючи майстер-класи та дитячі екскурсії.

Відвідуючи найдавніший у Ірландії Трініті Коледж, учасники були вражені його бібліотекою, Келлською книгою (The Book of Kells and the Old Library Exhibition) і Довгою кімнатою – натхненням для створення бібліотеки в першому фільмі про Гаррі Поттера. Бібліотека містить 7 мільйонів друкованих томів і значну кількість рукописів, у тому числі Келлську книгу, яка надійшла до коледжу в 1661 році на зберігання після набігів Кромвеля на релігійні установи. Об’єктом уваги учасників на цей раз стали організація аудіо екскурсій, робота гідів та супутньої інфраструктури.

Замок Бунраті та Фолк Парк (https://www.bunrattycastle.ie/) – наступний пункт відвідування українсько-румунської делегації – виявився найбільш успішним в утриманні туристів у місцевості Бунраті неподалік Дубліна та був каталізатором у розвитку багатьох інших пам’яток, готелів і туристичних послуг у цьому районі. Це хороший приклад того, як територія без природних пам’яток може приваблювати туристів. Цей замок датується 1425м роком, є найкраще збереженою середньовічною фортецею в Ірландії й був ретельно відреставрований у 1950-х роках. Зараз у замку Бунраті обслуговуючий персонал – це актори, які співають традиційні ірландські пісні під супровід арф і скрипок. Їжа також середньовічна, її їдять руками, як у ті часи. Фольклорний парк Бунраті – це жива реконструкція будинків і середовища Ірландії століття тому. Управління та маркетинг атракції стали ключовими питаннями до з’ясування у цій місцевості.

Учасники також відвідали замки Кнаппок (https://www.knappoguecastle.ie/book-tickets/) та візит-центр у Глендаллоу (https://heritageireland.ie/places-to-visit/glendalough-visitor-centre/), де досліджували особливості туристичної інфраструктури та можливості доступу атракцій для людей з особливими потребами. Візит на замок Трім (Trim Visitor Centre) відкрив делегації найбільший, найкраще збережений і найбільш вражаючий англо-нормандський замок в Ірландії. Замок Трім був побудований Г’ю де Лейсі в 1172 році, невдовзі після прибуття англо-норманів в Ірландію (Г’ю де Лейсі та його наступникам знадобилося 30 років, щоб побудувати його). У фокусі наших відвідувачів на цей раз був сторітейлінг, та оперування візит-центром, який і пропонує усі можливі засоби інтерпретації цієї надзвичайно давньої спадщини.

В турі взяли участь представники органів влади Надвірнянського району Івано-Франківської області та міста Ардуд в повіті Сату-Маре Румунії, відповідальних за збереження об’єктів спадщини у своїх громадах, працівники культурних установ та дослідники, що займаються питаннями управління та інтерпретації спадщини, а також відповідальні партнери проекту – ТАІФ та ТПП повіту Сату-Маре. Всі вони активно долучаються до діяльності проекту в Україні та Румунії, й будуть головними бенефіціарами його результатів, в т. ч. як управлінці, зберігачі або відвідувачі Пнівської фортеці в Україні та фортеці Ардуд в Румунії, туристичний потенціал яких буде розвинений в ході проекту.

Проект «Об’єднані спадщиною: збереження історичного спадку фортеці Пнів в Україні та фортеці Ардуд в Румунії з метою розвитку туризму» 2SOFT/2.1/169 виконується Туристичною асоціацією Івано-Франківщини у партнерстві з Пасічнянською сільською радою (Україна), Муніципалітетом м. Ардуд та Торгово-промисловою палатою Сату-Маре (Румунія) за співфінансування ЄС в рамках Спільної операційної програми Європейського інструменту сусідства Румунія – Україна 2014-2020. Загальний бюджет проекту, що триватиме до 19 вересня 2023 року, складає 496 811,12 Євро, що відповідає близько 16 643 000,00 гривням, грантова частина складає 444 195,10 Євро (близько 14 880 536 гривень).

Довідково: Проект «Об’єднані спадщиною: збереження історичного спадку фортеці Пнів в Україні та фортеці Ардуд в Румунії з метою розвитку туризму» має на меті збільшити економічні та соціальні можливості місцевих громад шляхом використання туристичного потенціалу культурних надбань громад по різний бік кордону, цим самим забезпечивши їх збереження та стале використання, спираючись на культурну та історичну спадщину фортеці Ардуд на північному заході Румунії та Пнівської фортеці на заході України.

Більше про проект: https://www.taif.org.ua/news/sharing-heritage-start/

Контактна особа – Ірина Новосільська, директор проекту, тел. (0342) 542950, e-mail: office@taif.org.ua.

Ця публікація представлена за підтримки Європейського Союзу. За зміст даної публікації несе власну відповідальність ГО «Туристична асоціація Івано-Франківщини» і вона ні в якому разі не може сприйматися як офіційна позиція Європейського Союзу або структур управління Спільної Операційної Програми Румунія-Україна 2014-2020 (www.ro-ua.net).

Спільна Операційна Програма Румунія-Україна 2014-2020 фінансується Європейським Союзом через Європейський Інструмент Сусідства і співфінансується країнами, які беруть участь у Програмі.

Читайте також

Третє засідання Наглядової ради проекту ...

1 May 2023

Мешканці цільових громад України та ...

29 July 2022

Відбулася міжнародна конференція «Форум інновацій ...

29 July 2022

Установча конференція проекту «Об’єднані спадщиною»

4 February 2022

Натхненні ідеї, унікальні рішення, сталі результати

ПІДТРИМАЙТЕ НАС

Наші
контакти