Проект українсько-румунської співпраці «Об’єднані спадщиною» зібрав партнерів та стейкхолдерів у Івано-Франківську

5 серпня 2021 році відбулося перше засідання Наглядової ради проекту «Об’єднані спадщиною: збереження історичного спадку фортеці Пнів в Україні та фортеці Ардуд в Румунії з метою розвитку туризму» (2SOFT/2.1/169), що виконується Туристичною Асоціацією Івано-Франківщини у партнерстві з Пасічнянською сільською радою (Україна), Муніципалітетом м. Ардуд та Торгово-промисловою палатою Сату-Маре (Румунія) за співфінансування ЄС в рамках Спільної операційної програми Європейського інструменту сусідства «Румунія – Україна 2014-2020». Проект стартував 23 грудня 2020 та триватиме до 22 жовтня 2022 року. Бюджет проекту складає 496 811,12 Євро, що є еквівалентним 16 643 000,00 гривням, при цьому грант ЄС складає 444 195,10 Євро (близько 14 880 536 гривень).

Це – перша зустріч офіційних партнерів «наживо», що стала можливою завдяки послабленню карантинних обмежень, зумовлених пандемією COVID-19. Вона стала нагодою не лише обговорити важливі питання реалізації проекту в колі його партнерів, а й презентувати цю транскордонну ініціативу та її очікувані результати зацікавленим сторонам– представникам місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, експертам у сфері культурної спадщини, місцевим ЗМІ та ОГС.

У фокусі проекту – Івано-Франківська область України, де розташована яскрава історико-культурна пам’ятка  національного значення – Пнівський замок, що є спільною власністю громад Надвірнянського району, та повіт Сату-Маре Румунії, представлений визначною археологічною пам’яткою – фортецею Ардуд, яка перебуває в управлінні муніципалітету.

Проект має на меті збільшити економічні та соціальні можливості місцевих громад по різні боки кордону шляхом використання туристичного потенціалу їх культурних надбань, що забезпечить збереження та стале використання культурної та історичної спадщини громад – в даному випадку Пнівського замку та  фортеці Ардуд.

Туристична Асоціація Івано-Франківщини як провідний виконавець проекту презентувала проектну діяльність та її очікувані результати, що покликані інтегрувати культурну спадщину громад в місцеву економіку, ставши передумовами сталого розвитку. Так, в рамках проекту передбачається виготовлення ряду концептуальних та технічних документів, що мають забезпечити розумне управління та використання цільових об’єктів спадщини. Зокрема, планується виготовити проект будівництва центру інтерпретації спадщини Пнівського замку як ключової атракції для відвідувачів, а також розробити план управління об’єктом спадщини та концепцію його інтерпретації. Інфраструктурна складова проекту передбачає конкретні заходи із збереження обох пам’яток та гарантування безпеки їх відвідувачів. Також передбачається виготовити науково-проектну документацію для консервації руїн замку. В Ардуді буде закуплено та встановлено потужні осушувачі для контролю за вологістю повітря та вентиляції, встановлено наземне освітлення в галереях фортеці, покладено кам’яну бруківку та відремонтовано вхідні ворота фортеці; в той же час у Пневі передбачається розмістити інтерпретаційні / інформаційні щити та встановити зовнішнє освітлення руїн замку.

Партнери очікують, що покращення стану збереження фортець та створення сучасних засобів віртуальної реальності для інтерпретації їх спадщини (3D-модель фортеці Ардуд, мобільний додаток / віртуальний путівник місцевістю навколо руїн Пнівського замку) сприятиме більш ефективнішому використанню потенціалу спадщини громад в цілях місцевого розвитку.

В рамках м’якого компоненту проекту відбудуться транскордонні міжнародні професійні майстерні за участю  істориків, архітекторів, фахівців у сферах збереження спадщини та інформаційних технологій, тренінги для місцевих стейкхолдерів в Ардуді, взаємні поїздки для обміну досвідом, спільна навчальна поїздка до Ірландії, міжнародні фестивалі середньовічної культури та Міжнародний форум партнерів, об’єднаних спадщиною. Окрім цього, партнери проекту підготують туристичні путівники та мапи / схеми фортець, а також випустять промоційні відео-ролики. Таким чином, завдяки проектним заходам буде реалізовано ринковий потенціал історично-культурної спадщині фортець у Пневі та Ардуді, підвищено розуміння важливості сталого використання та збереження спадщини у транскордонних громадах, а партнери та місцеві зацікавлені сторони будуть залучені до навчання та обміну досвідом.

Як зазначила голова Туристичної Асоціації Івано-Франківщини Оксана Федорович: Культурна спадщина може бути потужним ресурсом для розвитку малих громад, однак лише за умови розумного управління. Максимально зберігаючи автентичний вигляд пам’яток і при цьому застосовуючи сучасні засоби інтерпретації – ми можемо перетворити наші громади зі спадщиною на перлини культурного туризму й підвищити цінність спадщини у свідомості відвідувачів та місцевих мешканців. Тож злагоджена роботи нашої команди та дієва підтримка всіх зацікавлених сторін дозволить створити успішні практики раціонального та, водночас, дбайливого використання фортифікаційної спадщини у Пневі та Ардуді.

Ця публікація представлена за підтримки Європейського Союзу. За зміст даної публікації несе власну відповідальність ГО «Туристична асоціація Івано-Франківщини» і вона ні в якому разі не може сприйматися як офіційна позиція Європейського Союзу або структур управління Спільної Операційної Програми Румунія-Україна 2014-2020 (www.ro-ua.net).

Спільна Операційна Програма Румунія-Україна 2014-2020 фінансується Європейським Союзом через Європейський Інструмент Сусідства і співфінансується країнами, які беруть участь у Програмі.

Читайте також

Третє засідання Наглядової ради проекту ...

1 May 2023

Відбулася навчальна поїздка партнерів з ...

26 September 2022

Мешканці цільових громад України та ...

29 July 2022

Відбулася міжнародна конференція «Форум інновацій ...

29 July 2022

Натхненні ідеї, унікальні рішення, сталі результати

ПІДТРИМАЙТЕ НАС

Наші
контакти