Установча конференція проекту «Об’єднані спадщиною»

Підведені підсумки онлайн-конференції проекту «Об’єднані спадщиною: збереження історичної спадщини фортеці Пнів в Україні та фортеці Ардуд в Румунії з метою розвитку туризму», що відбулася 27 січня 2022 року. Хоч проект уже триває 10 місяців саме цю подію слід вважати установчою щодо діяльності проекту в напрямку створення концепції інтерпретації та плану управління Центру інтерпретації спадщини Фортеці Пнів.

В конференції взяло участь широке коло науковців та спеціалістів у сфері інтерпретації та управління спадщиною, завдяки чому вона перетворилася у високопрофесійний транскордонний захід. Загалом подія об’єднала 50 осіб, серед яких експерти й представники науково-дослідних інституцій, архітектори, історики, управлінці об’єктами спадщини, представники музеїв, заповідників, та активісти громад з культурною спадщиною.

Головними завданнями конференції було з’ясувати актуальний стан наукових досліджень та вишукувальних робіт, пов’язаних із спадщиною фортець у с. Пнів (Україна) та у м. Ардуд (Румунія) та залучити учасників до генерування тем щодо інтерпретації спадщини Пнівської фортеці.

Під час конференції були представлені результати дослідницької діяльності та вже наявні практики застосування спадщини середньовічної фортеці Ардуд в Румунії, які презентував п. Штефан Берчі, історик, менеджер фортеці Ардуд (муніципалітет Ардуд, повіт Сату-Маре). Українські ж доповідачі поділилися фактичною інформацію, виявленою в ході небагатьох дослідницьких робіт, що будь-коли проводилися, навколо архітектурних та будівничих особливостей пам’ятки архітектури національного значення XV-XVI ст. у с. Пнів Надвірнянського району Івано-Франківської області України «Пнівський замок». На характер будівлі та стан руїн звернув увагу учасників зібрання пан Зеновій Соколовський, архітектор, художник-графік, член Національної спілки архітекторів України та дійсний член Міжнародної ради з питань пам’яток та визначних місць – «Icomos», доцент кафедри архітектури університету ім. Короля Данила. Дослідник спадщини у Надвірнянському районі Володимир Гринішак, директор туристично-інформаційного центру міста Надвірна, підсумував усі відомі на разі відомості й дані для аналізу щодо будівель та історичного минулого двох замків, розташованих у місті Надвірна та у селі Пнів Пасічнянської громади. Український дослідницький інститут Культурної спадщини надав для потреб проекту результати наукових досліджень щодо розчинів, якими мурувалися твердині у Надвірній.

Масив краєзнавчої та історичної інформації щодо Пнівського замку, наявний у відкритих джерелах, виявився також доволі скупим. Загалом команді проекту вдалося знайти 12 видань та окремих статей, що подають інформацію про пам’ятку, яка переважно дублюється, узагальнюється або навіть спотворюється. Такий стан речей вочевидь пов’язаний як з браком історичних матеріалів щодо польського та австро-угорського минулого Галичини в українських архівах, так і з пануванням пострадянських підходів до досліджень такого минулого, з недостатнім інтересом чи упередженим ставленням до культурного пласту, пов’язаного з фортифікацією та шляхтою. Крім того, минулим дослідникам очевидно бракувало певного вектору – що саме і навіщо досліджувати. Тож професійна спільнота вимушена була констатувати явну недостатність якісних досліджень спадщини замку у с.Пнів та спірність багатьох фактів, про які розповідають дослідники.

Конференція також познайомила учасників з інноваційними підходами до процесу збереження та популяризації історичних оборонних споруд та комплексів в Україні та у сусідніх країнах. Цієї теми стосувалася презентація пані Зоряни Лукомської, професора, доктора архітектури кафедри «Архітектури та містобудування» Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу.

Ексклюзивним спікером події стала пані Еліза Марін (Eliza Marin), координатор Європейської Асоціації інтерпретації спадщини Interpret Europe в Румунії. Вона розповіла про відомі практики інтерпретації місць спадщини у країнах Європи, у зв’язку саме з наявними там замками та їх історією. Доповідачка продемонструвала як успішні так і невдалі приклади подання спадщини відвідувачам та звернула увагу на важливість дотримання базових принципів інтерпретації спадщини. Спонукати відвідувача до глибшого розуміння та самостійного набуття досвіду, перетворювати факти на особисті переживання, провокувати резонанс та особисту участь – саме ці основоположні принципи інтерпретації спадщини просуває Асоціація Interpret Europe. За словами п. Елізи Марін для успішної інтерпретації об’єкта спадщини не потрібно боятися легенд, пов’язаних з об’єктом спадщини. Необхідно мати широку базу достовірних даних і збалансувати інформацію з тими оповідками, що поширені в громаді та регіоні. Варто будувати зв’язок у членів громади та спадщиною і шукати найкращі варіанти для її інтерпретації.

Впродовж наступної практичної частини конференції, учасники, базуючись на отриманій інформації від доповідачів, висловили свої ідеї щодо того, що саме (яка тема) може інтерпретуватися у Пнівському замку.

Тож ця транскордонна зустріч стала нагодою зібрати найнесподіваніші, навіть провокативні ідеї, які можна буде використати при підготовці концепції інтерпретації спадщини, що покликана створити унікальний досвід відвідувачів навколо тематики, пов’язаної з фортецею Пнів. Саме концепція стане основою для підготовки Плану управління Центром спадщини «Фортеця Пнів», що буде запроектований в межах проекту.

Інтерпретаційні засоби майбутнього Центру охоплять різноманітні новітні й традиційні інтерпретаційні техніки, починаючи з інтерактивних екскурсій і завершуючи мультимедіа останніх поколінь. В результаті проекту планується створити добре структуровану, практичну, інтерактивну систему інтерпретації. Вона сприятиме загальному поглибленню розуміння спадщини та підвищить у свідомості відвідувачів цінність минулого, яку необхідно зберегти й примножити для нинішніх та прийдешніх поколінь.

Команда «Об’єднаних спадщиною» висловлює вдячність усім, хто долучився до інтенсивної чотиригодинної роботи онлайн та сподівається на подальшу співпрацю з кожним учасником та кожною учасницею конференції.

Проект «Об’єднані спадщиною» 2SOFT/2.1/169 реалізується Туристичною Асоціацією Івано-Франківщини у партнерстві з Пасічнянською сільською радою (Україна), Муніципалітетом м. Ардуд та Торгово-промисловою палатою Сату-Маре (Румунія) за співфінансування ЄС в рамках Спільної операційної програми Європейського інструменту сусідства Румунія – Україна 2014-2020. Загальний бюджет проекту, що триватиме з 24 грудня 2020 до 21 квітня 2023 року, складає 496 811,12 Євро, що відповідає близько 16 643 000,00 гривням, грантова частина складає 444 195,10 Євро (близько 14 880 536 гривень).

Діяльність проекту покликана інтегрувати культурну спадщину громад в місцеву економіку, зробивши її передумовою сталого розвитку. Відповідно, в рамках проекту передбачається виготовлення ряду концептуальних та технічних документів, що мають забезпечити розумне управління та використання цільових об’єктів спадщини. Зокрема, планується виготовити проект будівництва центру інтерпретації спадщини Пнівського замку як ключової атракції для відвідувачів, а також розробити план управління об’єктом спадщини, спираючись на концепцію його інтерпретації. Інфраструктурна складова проекту передбачає конкретні заходи із збереження обох пам’яток та гарантування безпеки їх відвідувачів. Також передбачається виготовити науково-проектну документацію для консервації руїн замку. В Ардуді буде закуплено та встановлено потужні осушувачі для контролю за вологістю повітря та вентиляції, встановлено наземне освітлення в галереях фортеці, покладено кам’яну бруківку та відремонтовано вхідні ворота фортеці; в той же час у Пневі передбачається розмістити інтерпретаційні / інформаційні щити та встановити зовнішнє освітлення руїн замку.

В рамках м’якого компоненту проекту відбудуться транскордонні міжнародні професійні майстерні за участю  істориків, архітекторів, фахівців у сферах  збереження спадщини та інформаційних технологій, тренінги для місцевих стейкхолдерів в Ардуді, взаємні поїздки для обміну досвідом, спільна навчальна поїздка до Ірландії, міжнародні фестивалі середньовічної культури та Міжнародний форум партнерів, об’єднаних спадщиною. Окрім цього, партнери проекту підготують туристичні путівники та мапи / схеми фортець, а також випустять промоційні відео-ролики.

Детальна інформація про проект – на офіційному веб-сайті головного партнера проекту та на спільній FB сторінці проекту.

Контактна особа – Ірина Новосільська, директор проекту, тел. (0342) 542950, e-mail: office@taif.org.ua.

Ця публікація представлена за підтримки Європейського Союзу. За зміст даної публікації несе власну відповідальність ГО «Туристична асоціація Івано-Франківщини» і вона ні в якому разі не може сприйматися як офіційна позиція Європейського Союзу або структур управління Спільної Операційної Програми Румунія-Україна 2014-2020 (www.ro-ua.net).

Спільна Операційна Програма Румунія-Україна 2014-2020 фінансується Європейським Союзом через Європейський Інструмент Сусідства і співфінансується країнами, які беруть участь у Програмі.

Читайте також

Третє засідання Наглядової ради проекту ...

1 May 2023

Відбулася навчальна поїздка партнерів з ...

26 September 2022

Мешканці цільових громад України та ...

29 July 2022

Відбулася міжнародна конференція «Форум інновацій ...

29 July 2022

Натхненні ідеї, унікальні рішення, сталі результати

ПІДТРИМАЙТЕ НАС

Наші
контакти